Jak rozliczyć podatek z zagranicy?
Coraz więcej osób wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Jest to sposób na stosunkowo szybki zarobek. Wiele młodych osób wyjeżdża na wakacje za granicę, dzięki czemu mogą zarobić na swoje utrzymanie w czasie studiów. Mimo tak dużej popularności wyjazdów zarobkowych nadal wiele osób nie wie, jak wygląda kwestia rozliczania podatku od dochodów z zagranicy. Brak dopełnienia związanych z podatkiem formalności może wiązać się z problemami, dlatego warto sprawdzić, jak rozliczyć ten rodzaj podatku.
W jaki sposób rozliczyć podatek z zagranicy?
Rozliczenie dochodów z zagranicy dotyczy zarówno osoby, które pracowały za granicą, jak i te, które pracując w Polsce, otrzymywały wynagrodzenie z zagranicznej firmy. Rozliczanie podatków z pracy wykonywanej za granicą jest uregulowane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z nimi dochody opodatkowane są w państwie zamieszkania. Wyjątkiem są osoby, które mieszkają w jednym kraju, a zarabiają w drugim. W takiej sytuacji może być konieczne opłacenie podatku zarówno w kraju zamieszkania, jak i miejscu zarobku.
Jeżeli osoba przebywa w państwie, w którym pracuje krócej niż 183 dni w roku kalendarzowym licząc od dnia przyjazdu, otrzymuje wynagrodzenie od pracodawcy, który nie ma siedziby lub miejsca zamieszkania w innym kraju i nie jest ono ponoszone przez inną placówkę, lub zakład, będący własnością pracodawcy w innym państwie, to ma obowiązek rozliczać swoje dochody w kraju zamieszkania. Wiele osób pracujących za granicą korzysta z usług biur rachunkowych, dzięki czemu mają pewność, że wszelkie formalności związane z podatkiem zostaną załatwione szybko i poprawnie.
Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, Polska podpisała z częścią państw umowę o metodzie wyłączenia z progresją. Z krajami, z którymi nie została zawarta ta umowa, podatek rozliczany jest metodą odliczenia proporcjonalnego. Pierwsza metoda oznacza, że będąc w Polsce nie płaci się podatku od zagranicznych dochodów. Do ustalenia podatku należnego w Polsce wykorzystuje się stawkę dopasowaną do poziomu dochodów z Polski i z zagranicy. Podatek ten rozlicza się za pomocą formularza PIT-36, umieszczając w wierszu „Dochody osiągnięte za granicą” zarobioną kwotę. Jeżeli praca za granicą była jedynym źródłem zarobku, to nie ma konieczności składania rozliczenia rocznego PIT.
Druga metoda jest nieco bardziej skomplikowana. Konieczne jest odliczenie zaliczek pobranych za podatek, ale nie może ona przekroczyć limitu. Aby mieć pewność, że całość zostanie poprawnie obliczona i wprowadzona do formularza PIT-36, warto zlecić rozliczenie profesjonalnemu księgowemu posiadającemu wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.